דילמות כספיות

הדבר העיקרי ששולט בחיים שלנו זה 'כסף'. מה הפלא שיש לנו מלא דילמות שקשורות אליו…?

חייבים להודות, החיים מתנהלים לפי הכסף שלנו. כל הזמן כסף, כסף, כסף. כל מהלך חדש או שינוי שאנחנו רוצים לעשות בחיים זה תלוי בכסף שיש או שאין לנו. בעיקר בזה שאין לנו בדרך כלל. אנחנו עסוקים כל הזמן בעבודה ובקריירה שלנו בשביל שיהיה לנו כסף. אנחנו צריכים כסף בשביל לקנות אוכל ואנחנו צריכים כסף בשביל קורת גג.

ואפילו יותר מזה, אנחנו רוצים שיהיה לנו כסף כדי שנוכל להנות מהחיים, לצאת, לטוס, לבלות, לקנות, לפנק ולהתפנק. יש כאלה שאומרים העיקר הבריאות והאושר. אבל בנינו, בשביל בריאות הרבה פעמים אנחנו זקוקים לכסף ואפילו בשביל נחת ואושר הכסף מסייע בנושא.

אז קבלו כמה דילמות בנושאים כלכליים ואם אף פעם לא נתקלתם באחת מהדילמות האלה (לפחות אחת) כנראה שהחיים שלכם ממש טובים…… (לפחות מהבחינה הכלכלית)

דילמת החיסכון:

האם לפתוח תוכנית חסכון לילד כשהוא נולד? אם יש לי סכום כסף גדול בעו"ש האם לסגור אותו בפיקדון בנקאי או שזה גם ככה לא נותן תמורה גבוהה? האם להתייעץ עם יועץ השקעות חיצוני או להסתפק בעצות של הבנק שלי?

דילמת הרכב:

האם ההוצאות הכרוכות באחזקת רכב שוות את הנוחות? האם לקנות רכב חדש ולהסתכן בירידת הערך שלו או לקנות רכב יד שניה שכבר 'חטף' את הירידה המשמעותית? האם לקחת רכב ליסינג מהעבודה או שזה לא משתלם? האם לקנות רכב מסוכנות רכב או מחברת ליסינג?

דילמת הדירה:

האם לשכור דירה או לקנות? האם לחכות שירדו קצת מחירי הדירות או שגם ככה הם רק יעלו עוד יותר? איזה בנק לקחת משכנתא? איזה גודל של משכנתא לקחת – כמה שצריך או כמה שפחות? מה גודל ההחזר – חצי מההכנסות או לא להגיע אפילו לחצי?

דילמת המינוס:

מה עדיף לעשות במצב של מינוס בעו"ש? האם כדאי לקחת הלוואה לכסות את המינוס או אולי להתחיל לצמצם הוצאות ולבדוק איך הגענו למצב של המינוס? (אולי עשינו החלטה לא נכונה בדילמה הקודמת…?)

דילמת הקניות:

איפה לעשות את הקניות לבית – האם עדיף במכולת שכונתית או בסופרמרקט גדול? האם שווה לנסוע במיוחד עד לסופרמרקט רחוק יותר כי המחירים בו יותר נמוכים?

דילמת ההתפרשות:

האם להתפשר על איכות של משהו שאנחנו רוצים לקנות בגלל שיש הנחה או מבצע על מוצר דומה אך איכותי פחות?

דילמת הסיכון:

האם לקחת סיכון כלכלי בשביל להגשים חלום או בשביל לפתוח את העסק שתמיד רצינו או שעדיף לא להסתכן? האם לעשות שינויים בקריירה בשביל להיות מאושרים יותר או שעדיף לשמור על מקום עבודה בטוח גם אם אנחנו לא הכי אוהבים אותו?

יש גם כמה דילמות שפחות קשורות לחיים שלנו באופן משמעותי כל כך אלא יותר משפיעות על חיים של אחרים:

דילמת הצ'קים:

הוזמנו לאירוע במקום יקר מאוד וידוע שהמנה שם עולה הרבה מעבר לממוצע המקובל – האם לתת צ'ק גדול יותר או שזאת בעיה של בעלי השמחה שהם בחרו במקום כזה? כמה מקובל בכלל לתת וכמה לתת לאירוע של משפחה קרובה?

דילמת התרומה:

במיוחד לקראת החגים מתקבלים פתאום כל מיני SMSים לתרום לזה ולתרום להוא. גם אחרי שמחזירים SMS  של תרומה נקבל שוב ושוב ושוב את אותו SMS. האם לתרום כל פעם או פשוט להתעלם מההודעות?

מוזמנים לשתף אותנו בדילמות הכלכליות שלכם. אלא אם כן לא הזדהיתם עם שום דילמה ואז כנראה אתם תקועים אי שם במגדל השן שלכם ואז אין לכם באמת דילמות כלכליות אלא יותר דילמות של על מה לבזבז את הכסף… (וזה כבר למאמר אחר)